Macska-barlang, Dinó-rejtek és Hosszú-hegy
Számomra decemberben mindig nehezebb eljutni kirándulni a sok program és szombati munkanap miatt. Sajnos idén se volt ez másként, ámbár a karácsonyi időszak előtti utolsó szombaton, amely egyben pont a téli napforduló napjára is esett, ki tudtunk szabadulni egy kicsit a természetbe. Meglátogattuk az egyik kedvenc pontomat a Pilisben és egy évek óta bakancslistán szereplő barlangot is. Remek karácsonyi kiszabadulós, vagy bejgli lemozgós körtúra lehet!
Csobánka temetőjénél kezdtük a túránkat. A településhez közelebbi oldalon nagyobb, döngölt parkoló található, de a túloldalán is van egy nomád autópihenő. Miután menetkészek lettünk, átsétáltunk a temetőn, elkerülve ezzel a forgalmas úton való haladást. 600 métert tettünk meg a kék sávos jelzésű széles, murvás úton, amikor befordultunk balra, a kék barlang és piros tanösvény jelzésű szakaszra. Pár méter után a két jelzés elválik. A tanösvény jelzést követtük tovább, mert ez egy rövid, de nagyon meredek lejtő után, hamarabb megérkezik a Macska-völgybe.
Itt található a Macska-barlang: az impozáns kőfal alatt egy nagy száj mered ránk. Ezen sziklás hegyoldalt egy 1367-es oklevél Macskakőnek említi, amely arra utalhat, hogy vadmacska tanyázott a barlangban. Az eddig felfedezett járat hossza 140, mélysége 24 méter. Ritka kialakulású üreg, mert homokkő- és mészkőréteg határán jött létre, a feltörő termálvizek oldó hatására. Kisebb méretű álló- és függőcseppköveket is rejt. Nagyobb esőzések és hóolvadás alkalmával az összegyűlt víz lezuhan a bejárat feletti sziklafalról a barlangba.
Mögötte található a Kiss Péter-barlang, avagy Dinó-rejtek - ehhez a kék barlang jelzés vezet. 2013-ban Kiss Péter és Erőss Zsolt hegymászás közben életüket vesztették a Himaláján. A névadó a barlangkutató egyesület alapító tagja volt, számos pilisi barlang kutatásában vett részt. A barlang első 40 méterét még a Vörös Meteor Tektonik barlangkutató csoport tárta fel 1972-ben. Ők nevezték el Dinó-rejteknek, amely megtévesztő lehet, hiszen nincs köze dinoszauruszokhoz. 2014 és 2017 között a Szent Özséb Barlangkutató Egyesület tovább folytatta a feltérképezést. Megállapították, hogy 500 méter hosszú és 70 méter mély, így mélyebb és hosszabb, mint a Macska-barlang. Réges régen kőfejtő és egy hozzá tartozó kovácsműhely állt itt, amelynek boltozott helyisége most is látogatható.
Mindkét barlangról elmondható, hogy nyáron kifelé, télen befelé áramlik a levegő. Tizenegy denevérfajt figyeltek meg a két üregben.
Ezt követően a kék barlang és piros tanösvény jelöléseket követve hagytuk el a Macska-völgyet. Egy kanyarnál egyesen mentünk tovább, a Ziribár-dűlő egyik épülete felé, hogy egy régen használt szekérútra rátérve újra a kék sávos jelzésre érjünk ki. Körülbelül 300 méter múlva a jelzett utak jobbra fordulnak, ahol egy sorompó is található. Ezen a széles, dózerúton haladunk tovább, amelyet rengeteg gyalogos és kerékpáros jelzés színez. Egyszer az Országos Kéktúra jobbra fordul, a Szent-kút irányába, de mi továbbra is egyesen haladtunk tovább, immáron a zöld sávos jelzést követve.
Egy kilométer után, egy kanyarnál elköszönünk a Horizont és Pilis Bike kerékpáros jelzésektől, bekanyarodunk balra a fák közé. Innen már csak kicsivel több, mint egy kilométerre van a Hosszú-hegy gerince. Ösvényünk fokozatosan emelkedik, az utolsó 350 méter még egy kicsit kaptatósabb, de utána felérünk a Hosszú-hegy gerincére (480 méter).
Több szép kilátóponttal is büszkélkedik. Nekem a kedvenc részem ott van, ahol a Piliscsabai Természetjáró Egyesület pecsétdoboza is található. Először 2022 márciusában voltam itt, egyből beleszerettem a kis kopár területről belátható kilátásba. A lábunk alatt Pilisszántó Placskó nevezetű része, szemben a távolban a Csergezán Pál-kilátó a Nagy-Kopaszon, enyhén balra a Hármashatár-hegy, balra pedig a Kevélyek vonulatai rajzolódnak ki. Leültünk a napsütésbe, csodáltuk a tájat, s közben megettük otthonról hozott, házi készítésű Snickers szeleteinket, almáinkat, s megittuk forró teánkat. Még egy kicsit napoztunk a 12-13 fokos időben, majd továbbindultunk.
A zöld jelzést követtük, mígnem fakivágási munkálatokkal találkoztunk. Egy kisebb kereszteződésnél áttértünk egy jelzetlen útra, hogy levágjunk egy kis részt, s ezzel időt spóroljunk. Az utacska egy lezárt kerítéshez vezetett, amelyet nem jelölt a térkép. A kerítés mentén sétáltunk, s végül visszatértünk a zöld jelzéshez: a terv nem jött be, sőt, több métert és több időt is elszüttyögtünk, így érdemesebb a jelzett úton maradni.
Visszatértünk a széles útra, amely mentén több helyen is fakitermelés zajlott nemrégiben, így murvával nem, ellenben sárral találkoztunk. A Pilis Bike 5-ös nyomvonalán haladtunk tovább, amely pár hete már a Horizont kerékpáros túra útvonala is. Találkoztunk is pár biciklissel. Tempósan haladtunk a körülbelül 4 fokban, a magas fenyők s tölgyesek között. Egy idő után újra ugyanott sétáltunk, mint idefele. A Szent-kút és Sarlós Boldogasszony-kápolna megtekintését most kihagytuk, a többség haladni akart. Sebaj, 2020-ban ugyanezzel a hármas társasággal látogattuk meg a szent helyet, amikor az OKT 15-ös szakaszát jártuk.
Ahogy visszatértünk a Csobánkai-nyereghez, a pocsolyákból és környékükről a jég elolvadt. A település keleti oldalában húzódó Oszoly-csúcsot és Csúcs-hegyet a Nap sütötte, míg a völgyben lévő házakra már nem jutott az égi áldásból.
Útvonal: Csobánka, temető > Macska-barlang > Kiss Péter-barlang / Dinó-rejtek > Hosszú-hegy > Csobánka, temető
Táv: 12,8 km
Szint: +400 m; -415 m
Mozgás idő: 3:05
Egész idő: 4:08